Dlaczego mimo diety nie chudnę?

oferta_4_restauracje

Często osoby odchudzające się na własną rękę, mimo wielu wyrzeczeń i ciągłego uczucia głodu,nie uzyskują efektu, jakiego by się spodziewały.

W czym tkwi problem?

Po pierwsze zbyt mała ilość kalorii – jakiś czas temu modne były diety niskokaloryczne, 100, 1200, czy 1500 kcal. Owszem, efekty były, ale nie na długo i to jakim kosztem? Długotrwała głodówka obniża samopoczucie, powoduje permanentne zmęczenie i poddenerwowanie, nie mówiąc już o szkodach, jakie wyrządza wewnątrz organizmu. Nie dostarczając odpowiedniej ilości kalorii, organizm musi czerpać z zapasów, ale często nie są to zapasy z tkanki tłuszczowej, ale z mięśni oraz kości. Powoduje to znaczne obniżenie przemiany materii (im mniej tkanki mięśniowej, tym przemiana materii niższa, a czym niższa przemiana materii, tym trudniejsza redukcja masy ciała). Dlatego do procesu odchudzania niezbędna jest odpowiednia ilość kalorii.

Po drugie, częstym błędem jest nieregularność. Co ona powoduje? „Głupawkę” organizmu. Kiedy odstępy między posiłkami nie są regularne, wówczas organizm nie wie, na co się nastawić – czy na oszczędzanie, czy na spalanie. Jeśli przerwa jest zbyt długa, to organizm koduje sobie, że musi być w trybie oszczędzania. Nie spala wtedy pokarmu na bieżąco, tylko odkłada na później, aby w przypadku kolejnej długiej przerwy mieć z czego skorzystać. W ten sposób nigdy nie dotrze do tkanki tłuszczowej, tylko wciąż będzie korzystał z bieżących kalorii. Z kolei zbyt krótka przerwa powoduje obciążenie całego układu pokarmowego, co sprawia, że trawienie jest niedokładne i zaczynają się problemy takie jak nadkwaśność, zgaga, wzdęcia, zaparcia.

Po trzecie, nieumiejętność komponowania posiłków oraz nieprawidłowy jego rodzaj w stosunku do pory dnia. Kto nie lubi żyć w zgodzie ze swoją własną harmonią? Chyba nikt :) Organizm również potrzebuje takiej harmonii, aby mógł prawidłowo funkcjonować, dlatego trzeba dobierać rodzaje produktów w ten sposób, aby i on był z tego zadowolony. Największy wyczyn to ułożenie jadłospisu smacznego, a jednocześnie prawidłowego, dlatego często osoby przygotowujące samodzielnie dietę szybko rezygnują – albo z powodu nietolerancji nowej diety pod względem smakowym i ilościowych, albo z powodu braku efektów. A w diecie chodzi właśnie o to, aby była ona zarówno smaczna, jak i skuteczna :) Nie wystarczy wyliczyć ilości kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów, nie wystarczy również zadbanie o witaminy i składniki mineralne. W prawidłowej diecie chodzi przede wszystkim o to, aby była ona zgodna z pracą naszego organizmu. Niezbędna jest zatem wiedza o układzie hormonalnym, ponieważ pokarmem stymulujemy i hamujemy poszczególne hormony odpowiedzialne za metabolizm.

Są to podstawowe błędy żywieniowe, które są najczęściej spotykane, ale jest ich znacznie więcej. Nie odchudzajmy się więc na własną rękę, nie ufajmy nieznanym źródłom internetowym oraz nie bójmy się wizyty u dietetyka. Dietetycy to osoby, które chcą pomóc, które chcą nauczyć, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dietetyk nigdy nie wyśmieje osoby za brak wiedzy w tej dziedzinie – Ty jesteś dobry w finansach, czy ekonomii, a My jesteśmy dobrzy w dietetyce :) ALE wybierajcie dietetyków sprawdzonych, polecanych, ponieważ obecnie jest mnóstwo „kursów” kilkutygodniowych, które „kształcą od podstaw” w tej dziedzinie, jednak nie jest to wiedza, którą My zdobywamy przez minimum 5 lat nauki.

5 przemyśleń na temat “Dlaczego mimo diety nie chudnę?”

 1. ~kamalisska pisze:

  Zgadzam się w 100% odnośnie przekazu tego wpisu, moim zdaniem ludzie, którym zależy na zdrowiu powinni zawsze sięgać rady specjalistów, a nie robić niczego na własną rękę. Dlatego właśnie się kształcimy i po to istnieją różne profesje. Nie można mieć wiedzy na każdy temat, dlatego dla własnego dobra lepiej korzystać z wiedzy fachowców.
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. kath pisze:

   Odchudzanie na własną rękę często kończy się w najlepszym wypadku efektem jo-jo, a w najgorszym – skutkami zdrowotnymi.
   Również pozdrawiam.

 2. ~Jagody acai pisze:

  Zanim udało mi się schudnąć pierwsze kilogramy to powinęła mi się noga chyba ze 100 razy, ale teraz wiem lepiej i wiem, że nie można się poddawać i czytać.
  PS: Dobry artykuł :)

 3. Ciekawy artykuł, polecamy! :)

 4. ~Lemoorangina pisze:

  Powodem może być również zbyt mało snu, zawierzanie głupim dietom itd. Wiele jest błędów żywieniowych popełnianych przez osoby odchudzające się, tu macie jeszcze kilka zlediety.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>